Selecteer de tekst die je wilt vertalen en kies 'Vertalen'. Kies vervolgens de gewenste taal. Je kunt de vertaalde tekst beluisteren of lezen.

Jonge Helden Training: Uitrusten en herstellen

Laatste update, 7 augustus 2025

Kinderen met een nierziekte hebben vaker dan leeftijdsgenoten last van vermoeidheid. Het kan voor kinderen moeilijk zijn om hun grenzen te herkennen als ze graag mee willen doen met de rest.

Er kunnen verschillende oorzaken zijn voor vermoeidheid bij kinderen met een nierziekte. Daarnaast verschillen kinderen in hoe ze het best uitrusten. Voor sommige kinderen werkt het om zich even helemaal terug te trekken, terwijl andere kinderen juist opladen door iets actiever bezig te zijn.

Bepaalde activiteiten kosten veel energie, maar als je kind er van geniet, kan het ook juist energie opleveren. Het is daarom belangrijk om genoeg momenten van rust in te plannen, zodat er ook energie overblijft om deze leuke dingen te kunnen doen.

Hoe kan je je kind coachen?

Bespreek samen met je kind welke activiteiten hem of haar veel energie kosten. Als dit activiteiten zijn waar je kind veel van geniet, zoals bijvoorbeeld voetbaltraining, bedenk dan samen of er die dag andere activiteiten ingekort of geschrapt kunnen worden zodat er genoeg energie voor blijft. Bespreek ook welke activiteiten veel energie kosten maar waar je kind niet erg van geniet. Bekijk of deze kunnen worden aangepast of ingekort.

Je kunt ook helpen door momenten van rust effectiever te maken. Bespreek wat je kind nodig heeft om uit te rusten en op te laden. Een kind vindt het misschien het fijnst om met een tablet of computerspel op de bank te zitten, maar misschien is het voor de rust beter als hij of zij iets doet met minder prikkels, zoals bijvoorbeeld rustig tekenen. Kinderen rusten op verschillende manieren uit, dus het beste is om te experimenteren wat voor hem of haar het beste werkt. Probeer een ritme te creëren met vaste momenten van rust en activiteiten op een dag of in een week. Zo kost het bedenken van activiteiten ook geen energie en kun je van tevoren zorgen dat de spullen voor deze activiteiten in huis zijn.

Geef je kind ook de ruimte om zelf keuzes te maken naarmate hij of zij ouder wordt. Verbied een vermoeiende activiteit bijvoorbeeld niet al bij voorbaat. Laat je kind zelf ervaren hoe het gaat en bespreek het achteraf. Zo leren kinderen steeds beter waar hun grenzen liggen en hoe ze energie kunnen doseren. Mocht je het moeilijk vinden dit soort keuzes uit handen te geven, kun je je kind ook twee opties geven die jij beide acceptabel vindt en hem of haar daaruit laten kiezen. Geef kinderen een compliment als ze zelfstandig een keuze maken, zelfs als je liever een andere had gezien. Hiervan groeit hun zelfvertrouwen.

De Jonge Helden Training over uitrusten en opladen

Deze training gaat over hoe je kunt herkennen dat je moe bent en hoe je vervolgens jezelf kunt opladen. Het doel van de training is dat kinderen ervaren dat momenten van rust fijn kunnen zijn en nodig als je daarna andere leuke dingen wilt doen. Voor de jongere kinderen gaan de trainingen vooral over het ontdekken van activiteiten om op te laden. De oudere kinderen leren hoe ze hun energie over de dag kunnen verdelen.

Training A: uitrusten en opladen bij nierziekte voor jongere kinderen

In deze training leren jongere kinderen hoe ze kunnen merken dat ze moe zijn. Ze volgen het moemonster dat na een feestje een bezoek brengt aan de opknapvilla. Ze zien dat er heel veel verschillende manieren zijn om uit te rusten en jezelf ‘op te knappen’. Daarna denken ze na over hoe zij het liefst uitrusten. Als je kind vermoeid is, kun je ze helpen door de zoekplaat of de opknapvilla erbij te pakken. Je kind kan dan zelf iets kiezen om te gaan doen. Ook kun je vaste momenten inplannen om de opknapvilla te bezoeken, bijvoorbeeld als ze net uit school komen.

Training B: uitrusten en opladen bij nierziekte voor oudere kinderen

In deze training gaan oudere kinderen op energie-expeditie door te onderzoeken hoe ze hun energie over de dag kunnen verdelen. Ze leren hoe energie werkt en stellen een nooduitrusting samen waarmee ze hun batterij kunnen opladen. Tot slot maken ze een routekaart voor de dag, waarin ze aangeven wanneer ze energie verbruiken en weer opladen. Als ouder kun je helpen het plan op te stellen, maar laat je kind het ook zelf doen en ervaren. Evalueer achteraf samen wat er goed is gegaan en wat er is geleerd. Als ouder kun je de routekaart erbij pakken als je denkt dat je kind te veel wil doen op een dag. Laat je kind een plan maken en bespreek of er genoeg oplaadmomenten zijn. Zo kun je een ‘volwassen gesprek’ voeren over wat er nodig is om de energie goed te verdelen.