In het Amsterdam UMC wordt in kaart gebracht welke invloed verschillende dialysebehandelingen op je lichaam hebben. Naast allerhande metingen nemen de onderzoekers ook mee wat patiënten zelf hierover zeggen. De uitkomsten benadrukken hoe belangrijk het is dat zorgverleners in overleg met hun patiënten beslissingen nemen over passende zorg.
'Veel dialysepatiënten hebben het koud tijdens hun dialyses. Opvallend dat hier nooit uitgebreid onderzoek naar is gedaan' , zegt dialyseverpleegkundige Gertrude Wijngaarden. Nefroloog drs. Paul Rootjes vult aan: 'In de HOLLANT-studie hebben we, aan de hand van input van Gertrude en haar collega 's, onderzoek gedaan naar de lichamelijke effecten van dialyse. Daarbij inventariseerden we ook wat patiënten hier zelf over aangeven .' De onderzoekers namen de volgende vier dialysebehandelingen onder de loep:
- Hemodialyse (dialysevloeistof 36.5°C).
- Hemodialyse koud (dialysevloeistof 35.5°c ).
- Hemodiafiltratie met een laag convectie volume: een techniek die met extra vocht meer afvalstoffen uit het bloed verwijdert.
- Hemodiafiltratie met een hoog convectie volume: techniek met nog meer vocht dan bij punt 3 om nog mee r afvalstoffen te verwijderen.'
Waarom is gekozen voor juist deze dialysetechnieken?
'Hemodialyse is de dialysevorm die het meest wordt toegepast. Verder bleek uit eerder onderzoek dat de bloeddruk stabieIer blijft en het beter is voor je hart en je hersenen, wanneer je tijdens dialyse een koude dialysevloeistof gebruikt. Ook is op basis van eerder onderzoek bekend gewor den dat patiënten die via hemodiafiltratie dialyseren , over het algemeen langer leven. Dit vonden we allemaal aanleiding om ons binnen dit onderzoek te richten op eerder genoemde vier dialysetechnieken .'
Hoe hebben jullie dit onderzoek opgezet en uitgevoerd?
'Er gaapt vaak een kloof tussen wat wetenschappelijk wordt onderzocht en wat praktische problemen zijn waarmee dialyseverpleegkundigen en patiënten dagelijks te maken hebben . In onze studie hebben we daarom niet alleen naar lichamelijke effecten gekeken, maar ook naar de beleving van patiënten. Veertig dialysepatiënten uit diverse zorgcentra hebben gedialyseerd met alle vier de dialysetechnieken, in willekeurige volgorde . Tijdens en na iedere dialysebehandeling verrichtten we allerlei metingen. We namen bijvoorbeeld de bloeddruk op, maakten echo's van het hart en bestudeer den verschillende lichaamsfuncties . Ook stelden we via vragenlijsten vast hoe patiënten de dialyses zelf beleven.'